Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to cs_CZ translation catalogue (1152 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
cs_CZ: #1 mapovací plugin pro WordPress

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
cs_CZ: %1$s značky přidány, %2$s značky aktualizovány, %3$s značky vynechány, %4$s chyby

en: (no name)
cs_CZ: (bez názvu)

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
cs_CZ: <a href="%1$s">Obnovte prosím svůj přístup k aktualizacím a podpoře a udržujte svůj plugin aktuální a bezpečný</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
cs_CZ: Mapa s ID %1$s neexistuje.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
cs_CZ: Značka s ID %1$s neexistuje.

en: AJAX request
cs_CZ: Požadavek AJAX

en: API endpoint
cs_CZ: Koncový bod API

en: API key
cs_CZ: klíč k API

en: API key missing
cs_CZ: Chybí klíč API

en: API key optional
cs_CZ: Klíč API volitelný

en: API key required
cs_CZ: Je požadován API klíč

en: Access to updates and support valid until
cs_CZ: Přístup k aktualizacím a podpoře platné do

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Add
cs_CZ: Vložit

en: Add Map
cs_CZ: Přidat mapu

en: Add basemap
cs_CZ: Přidat podkladovou mapu

en: Add close button
cs_CZ: Přidat tlačítko Zavřít

en: Add filter
cs_CZ: Přidat filtr

en: Add from GeoJSON
cs_CZ: Přidat z GeoJSON

en: Add map
cs_CZ: Přidat mapu

en: Add maps
cs_CZ: Přidat mapy

en: Add marker
cs_CZ: Přidat značku

en: Add markers
cs_CZ: Přidat značky

en: Add new layer
cs_CZ: Přidat novou vrstvu

en: Add new map
cs_CZ: Přidat novou mapu

en: Add new marker
cs_CZ: Přidat novou značku

en: Add or edit map
cs_CZ: Přidat nebo upravit mapu

en: Add or edit marker
cs_CZ: Přidat nebo upravit značku

en: Add overlay
cs_CZ: Přidat překryv

en: Add popup to track
cs_CZ: Přidat k trase vyskakovací okno

en: Add/edit custom layer
cs_CZ: Přidání/úprava vlastní vrstvy

en: Added shapes
cs_CZ: Přidané tvary

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
cs_CZ: Přidání nového překladu nebo aktualizace stávajícího je jednoduchá - navštivte prosím %s pro více informací.

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Adds a map shortcode.
cs_CZ: Přidá shortcode mapy.

en: Admin area
cs_CZ: Oblast administrátora

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Affiliate ID
cs_CZ: ID provizního systému

en: Affiliates
cs_CZ: Provizní systém

en: Afrikaans
cs_CZ: afrikánština

en: Albanian
cs_CZ: albánština

en: All
cs_CZ: Vše

en: All maps
cs_CZ: Všechny mapy

en: All markers
cs_CZ: Všechny značky

en: All markers except from these maps
cs_CZ: Všechny značky kromě z těchto map

en: Allowed file types
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Also load shapes for added filters
cs_CZ: Také načtěte tvary pro přidané filtry

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Amharic
cs_CZ: amharština

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat službu Bing Maps, je požadován klíč API. Další informace o získání klíče API naleznete na adrese %1$s.

en: An older installation was detected.
cs_CZ: Byla zjištěna starší instalace.

en: An unknown error has occured
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě

en: And
cs_CZ: A

en: App Code
cs_CZ: Kód aplikace

en: App ID
cs_CZ: ID aplikace

en: App icon URL
cs_CZ: URL ikony aplikace

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply settings to all maps
cs_CZ: Použít nastavení na všechny mapy

en: Apply settings to all markers
cs_CZ: Použít nastavení na všechny značky

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
cs_CZ: Použít nastavení na všechny značky přiřazené k těmto mapám (neplatí pro značky přidané pomocí filtrů)

en: Apply settings to these maps
cs_CZ: Použít nastavení na tyto mapy

en: Apply settings to these markers
cs_CZ: Použít nastavení pro tyto značky

en: Arabic
cs_CZ: arabština

en: Arabic (Saudi Arabia)
cs_CZ: arabština (Saudská Arábie)

en: Arcs
cs_CZ: Oblouky

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vybrané vrstvy použít na vybrané mapy? To nelze vrátit zpět.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vybraná nastavení použít na vybrané mapy? Toto nastavení nelze vrátit zpět.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vybraná nastavení použít na vybrané značky? Toto nastavení nelze vrátit zpět.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit mapu s ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit značku s ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit vybrané ikony? To nelze vrátit zpět!

en: Are you sure you want to delete this marker?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto značku?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete tyto ikony nahradit? Nelze to vrátit zpět.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit výchozí nastavení? Nelze to vrátit zpět!

en: Are you sure?
cs_CZ: Opravdu?

en: Armenian
cs_CZ: arménština

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupné

en: Assamese
cs_CZ: asámština

en: Assign all unassigned markers to a map
cs_CZ: Přiřazení všech nepřiřazených značek k mapě

en: Assign markers
cs_CZ: Přiřazení značek

en: Assign markers to this map
cs_CZ: Přiřadit značky k této mapě

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
cs_CZ: Přiřadit vybrané značky k mapě s ID %1$s

en: Assigned to map
cs_CZ: Přiřazeno k mapě

en: Assignment mode
cs_CZ: Režim přiřazení

en: Assignments
cs_CZ: Vaše úkoly

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
cs_CZ: Pozor: Pokud změníte shortcode po vložení shortcode do obsahu, je tento shortcode na těchto stránkách třeba změnit ručně. V opačném případě se tyto mapy nebudou zobrazovat!

en: Attribution
cs_CZ: Určení zdroje

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
cs_CZ: Text přívlastku, který se zobrazí na mapě, když je vrstva aktivní

en: Authentication configuration
cs_CZ: Konfigurace ověřování

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
cs_CZ: Ověřování pro zákazníky s rozhraním Google Maps API Premium Plan

en: Authentication method
cs_CZ: Metoda ověřování

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Auto close
cs_CZ: Automaticky zavřít

en: Automatic (use WordPress default)
cs_CZ: Automaticky (použít výchozí z WordPressu)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
cs_CZ: Automaticky (použít nastavení jazyka WordPress)

en: Automatic (use the browser language setting)
cs_CZ: Automaticky (použít nastavení jazyka prohlížeče)

en: Autostart
cs_CZ: Automatické spuštění

en: Available placeholders
cs_CZ: Dostupné zástupné znaky

en: Available providers
cs_CZ: Dostupní poskytovatelé

en: Azerbaijani (Latin)
cs_CZ: azerbajdžánština (latinka)

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Backup and restore
cs_CZ: Zálohování a obnovení

en: Backup completed successfully
cs_CZ: Zálohování úspěšně dokončeno

en: Backup or restore settings
cs_CZ: Nastavení zálohy/obnovení

en: Backup, restore & reset
cs_CZ: Zálohování, obnovení a resetování

en: Bangla (Bangladesh)
cs_CZ: bengálština (Bangladéš)

en: Bangla (India)
cs_CZ: bengálština (Indie)

en: Basemap
cs_CZ: Podkladová mapa

en: Basemaps
cs_CZ: Podkladové mapy

en: Basque
cs_CZ: baskitština

en: Batch update layers
cs_CZ: Dávková aktualizace vrstev

en: Batch update map settings
cs_CZ: Dávková aktualizace nastavení mapy

en: Batch update markers
cs_CZ: Dávková aktualizace značek

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
cs_CZ: Než zašlete nový lístek s žádostí o podporu, postupujte podle pokynů na %1$s, kde najdete návod, jak se vypořádat s nejběžnějšími problémy.

en: Belarusian
cs_CZ: běloruština

en: Below
cs_CZ: Pod

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
cs_CZ: Níže jsou vaše aktuální nastavení zakódovaná v jazyce JSON. Chcete-li vytvořit nebo obnovit zálohu, použijte kopírování a vložení.

en: Bengali
cs_CZ: bengálština

en: Beta testing
cs_CZ: Beta testování

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
cs_CZ: Beta testování je povoleno - aktualizace budou staženy z kanálu beta verze. Tyto verze používejte na vlastní nebezpečí, protože mohou být nestabilní, a použijte prosím <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> pro zpětnou vazbu.

en: Bevel
cs_CZ: Zkosené

en: Bicycle
cs_CZ: Kolo

en: Bicycling
cs_CZ: Na kole

en: Bing Maps (worldwide)
cs_CZ: Bing mapy (celosvětové)

en: Bing Maps API key
cs_CZ: API klíč pro Bing Mapy

en: Bosnian
cs_CZ: bosenština

en: Bosnian (Latin)
cs_CZ: bosenština (latinka)

en: Both
cs_CZ: Obojí

en: Bottom
cs_CZ: Dole

en: Bounce at zoom limits
cs_CZ: Odskočit na hranicích přiblížení

en: Bounds
cs_CZ: Meze

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
cs_CZ: Ohraničení bude v pixelech s počátkem vlevo nahoře

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
cs_CZ: Hledají se lovci odměn - hledání bezpečnostních chyb pro získání peněz a licencí!

en: Box zoom
cs_CZ: Přiblížení výřezu

en: Breakpoint
cs_CZ: Zarážka

en: Bulgarian
cs_CZ: bulharština

en: Burmese
cs_CZ: barmština

en: Butt
cs_CZ: Terč

en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Capabilities
cs_CZ: Funkce

en: Car
cs_CZ: Autem

en: Catalan
cs_CZ: katalánština

en: Catalan Spanish
cs_CZ: katalánská španělština

en: Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Center on map
cs_CZ: Střed na mapě

en: Central Curdish
cs_CZ: střední kurdština

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: Change icon
cs_CZ: Změnit ikonu

en: Change marker icon
cs_CZ: Změna ikony značky

en: Change settings
cs_CZ: Změnit nastavení

en: Change units
cs_CZ: Změna jednotek

en: Changelog
cs_CZ: Záznam změn mezi verzemi

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
cs_CZ: Záznam změn mezi verzemi nelze načíst, opakujte akci později.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
cs_CZ: Změní země, ve kterých se má vyhledávat. Můžete předat čárkou oddělený seznam dvoupísmenných kódů zemí (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
cs_CZ: Změní země, ve kterých se má vyhledávat. Můžete předat čárkou oddělený seznam dvoupísmenných nebo třípísmenných kódů zemí (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
cs_CZ: Změní jazyk výsledků. Můžete předat dvoupísmenný kód země (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.
cs_CZ: Změní jazyk výsledků. Můžete předat značku <a href="%1$s" target="_blank">jazyka IETF</a>.

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
cs_CZ: Změní jazyk výsledků. Můžete předat značku jazyka IETF<a href="%1$s" target="_blank">(podporované značky</a>).

en: Check migration
cs_CZ: Kontrola migrace

en: Chinese
cs_CZ: čínština

en: Chinese (Simplified)
cs_CZ: čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
cs_CZ: čínština (tradiční)

en: Chinese (simplified)
cs_CZ: čínština (zjednodušená)

en: Chinese (traditional)
cs_CZ: čínština (tradiční)

en: Choose
cs_CZ: Vyberte

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Clear measurements
cs_CZ: Jasné měření

en: Clear measurements on stop
cs_CZ: Jasné měření na zastávce

en: Click and drag to <b>move point</b>
cs_CZ: Kliknutím a přetažením <b>přesunete bod</b>

en: Click behavior in view
cs_CZ: Chování při kliknutí do oblasti zobrazení

en: Click behavior out of view
cs_CZ: Chování při kliknutí mimo oblast zobrazení

en: Click here for more info
cs_CZ: Pro více informací klikněte zde

en: Click to <b>finish line</b>
cs_CZ: Klikněte na <b>cílovou čáru</b>

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Clustering
cs_CZ: Seskupování značek

en: Collapsed
cs_CZ: Sbaleno

en: Collapsed height
cs_CZ: Sbalená výška

en: Collapsed on mobile
cs_CZ: Zmenšení na mobilním telefonu

en: Collapsed width
cs_CZ: Sbalená šířka

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Comma-separated list of bounds
cs_CZ: Seznam hranic oddělených čárkou

en: Comma-separated list of layers to show
cs_CZ: Seznam vrstev oddělených čárkou, které se mají zobrazit

en: Comma-separated list of styles
cs_CZ: Seznam stylů oddělených čárkou

en: Components
cs_CZ: Součásti

en: Condensed
cs_CZ: Kondenzovaný

en: Controls
cs_CZ: Ovládání

en: Coordinates
cs_CZ: Souřadnice

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy detailed report to clipboard
cs_CZ: Kopírování podrobné zprávy do schránky

en: Could not parse settings
cs_CZ: Nelze analyzovat nastavení

en: Could not retrieve file
cs_CZ: Nelze načíst soubor

en: Count
cs_CZ: Počet

en: Countries
cs_CZ: Země

en: Create backup
cs_CZ: Vytvořit zálohu

en: Credentials missing or incomplete
cs_CZ: Chybějící nebo neúplné pověření

en: Croatian
cs_CZ: chorvatština

en: Culture parameter
cs_CZ: Parametry kultury

en: Current page
cs_CZ: Aktuální stránka

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom JavaScript
cs_CZ: Vlastní JavaScript

en: Custom layers
cs_CZ: Vlastní vrstvy

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Daily
cs_CZ: Denně

en: Danish
cs_CZ: dánština

en: Dari
cs_CZ: dari

en: Data migration
cs_CZ: Migrace dat

en: Data migration completed successfully
cs_CZ: Migrace dat byla úspěšně dokončena

en: Database error
cs_CZ: Chyba databáze

en: Database reset successfully
cs_CZ: Databáze úspěšně obnovena

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date & time
cs_CZ: Datum & čas

en: Date format
cs_CZ: Formát data

en: Date type
cs_CZ: Datový typ

en: Default culture
cs_CZ: Výchozí jazyková verze

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Default order by
cs_CZ: Výchozí řazení

en: Default sort order
cs_CZ: Výchozí pořadí seřazení

en: Default sorting
cs_CZ: Výchozí řazení

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
cs_CZ: Zpoždění v milisekundách mezi vstupy znaků před odesláním požadavku poskytovateli geografické kódování.

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete all maps
cs_CZ: Odstranění všech map

en: Delete all markers
cs_CZ: Odstranění všech značek

en: Delete map
cs_CZ: Odstranit mapu

en: Delete maps and assign markers to this map
cs_CZ: Odstranit mapy a přiřadit značky k této mapě

en: Delete maps and assigned markers
cs_CZ: Smazat mapy a přiřazené značky

en: Delete maps and unassign markers
cs_CZ: Smazat mapy a nepřiřazené značky

en: Delete marker
cs_CZ: Odstranit značku

en: Delete markers
cs_CZ: Smazat značky

en: Delete other maps
cs_CZ: Odstranit další mapy

en: Delete other markers
cs_CZ: Odstranit další značky

en: Delete selected
cs_CZ: Odstranit vybrané

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
cs_CZ: Odstranit vybrané mapy a přiřadit všechny jejich značky k mapě s ID %1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
cs_CZ: Odstranit vybrané mapy a jejich značky?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
cs_CZ: Odstranit vybrané mapy a zrušit k nim přiřazené značky?

en: Delete the selected markers?
cs_CZ: Odstranit vybrané značky?

en: Descending
cs_CZ: Sestupné

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Direction
cs_CZ: Popis cesty

en: Directions
cs_CZ: Navigovat

en: Directions provider
cs_CZ: Poskytovatel navigace

en: Disable at zoom
cs_CZ: Zakázat při přiblížení

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
cs_CZ: Zakázání této možnosti umožňuje zobrazení nefiltrovaných vyskakovacích oken a doporučuje se pouze v případě, že jsou zapotřebí speciální značky HTML.

en: Distance
cs_CZ: Vzdálenost

en: Distance precision
cs_CZ: Přesnost vzdálenosti

en: Distance unit
cs_CZ: Jednotka vzdálenosti

en: Distribute the license key to all subsites
cs_CZ: Distribuovat licenční klíč do všech podřízených webů

en: Domain
cs_CZ: Doména

en: Double click zoom
cs_CZ: Přiblížení dvojitým kliknutím

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Dragging
cs_CZ: Přetahování

en: Draw
cs_CZ: Kreslit

en: Draw circle
cs_CZ: Nakreslit kružnici

en: Draw marker
cs_CZ: Nakreslit značku

en: Draw radius
cs_CZ: Poloměr tahu

en: Driving
cs_CZ: Autem

en: Duplicate maps
cs_CZ: Duplikovat mapy

en: Duplicate maps and assign the same markers
cs_CZ: Duplikovat mapy a přiřadit stejné značky

en: Duplicate markers
cs_CZ: Duplikovat značky

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
cs_CZ: Duplikovat vybrané mapy a přiřadit jejich příslušné značky?

en: Duplicate the selected maps?
cs_CZ: Duplikovat vybrané mapy?

en: Duplicate the selected markers?
cs_CZ: Duplikovat vybrané značky?

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Dutch
cs_CZ: holandština

en: Dutch (Netherlands)
cs_CZ: holandština (Nizozemí)

en: Edge buffer tiles
cs_CZ: Zásobník dlaždic za hranou

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit map
cs_CZ: Upravit mapu

en: Edit marker
cs_CZ: Editovat značku

en: Edit other maps
cs_CZ: Upravit další mapy

en: Edit other markers
cs_CZ: Upravit další značky

en: Edit post
cs_CZ: Upravit příspěvek

en: Elevation
cs_CZ: Převýšení

en: Elevation chart
cs_CZ: Graf nadmořské výšky

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Enable / disable
cs_CZ: Povolit / Zakázat

en: End
cs_CZ: Konec

en: End icon
cs_CZ: Ikona začátku

en: English
cs_CZ: angličtina

en: English (Australian)
cs_CZ: angličtina (Austrálie)

en: English (Great Britain)
cs_CZ: angličtina (Spojené království)

en: English (United Kingdom)
cs_CZ: angličtina (Spojené království)

en: English (United States)
cs_CZ: španělština (Spojené státy)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
cs_CZ: Zadejte ID svého provizního systému. Tím nahradíte představené zpětné odkazy na MapsMarker.com na všech mapách svým osobním odkazem provizního systému - to vám umožní získat až 50 % provize z prodeje verze Pro.

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error loading GPX
cs_CZ: Chyba při načítání GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
cs_CZ: Chyba: Místní klíč není platný pro tuto licenci.

en: Error: The local key is invalid.
cs_CZ: Chyba: Místní klíč je neplatný.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
cs_CZ: Chyba: místní licenční klíč je pro toto umístění neplatný.

en: Error: This license has an invalid status.
cs_CZ: Chyba: Tato licence má neplatný stav.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
cs_CZ: Chyba: Tato licence byla pozastavena. To se obvykle stává, když se někdo pokusí zaregistrovat druhou zkušební licenci pro stejnou doménu. <a href="%1s" target="_blank">Prosím klikněte sem, abyste pro tuto doméhu získali trvalou licenci.</a>

en: Error: This license is pending review.
cs_CZ: Chyba: Tato licence čeká na kontrolu.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
cs_CZ: Chyba: Tato verze pluginu byla vydána po vypršení platnosti vašeho přístupu ke stažení. Prosím <a href="%1$s" target="_blank">obnovte svůj přístup ke stažení a podpoře</a> nebo <a href="%2$s" target="_blank">downgradujte na předchozí platnou verzi %3$s</a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
cs_CZ: Chyba: nový licenční klíč pro lokální použití nemohl být obstarán. Prosím navštivte %s pro více informací

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
cs_CZ: Chyba: mapu nelze načíst - mapa s ID %1$s neexistuje. Obraťte se na vlastníka webu.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
cs_CZ: Chyba: mapu nelze načíst - značka s ID %1$s neexistuje. Obraťte se na vlastníka webu.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
cs_CZ: Chyba: mapu nelze načíst - neplatný shortcode. Obraťte se na vlastníka webu.

en: Error: too many requests. Please try again in %s seconds.
cs_CZ: Chyba: příliš mnoho požadavků. Zkuste to prosím znovu za %s sekund.

en: Estonian
cs_CZ: estonština

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Example link for map with ID 1: %1$s
cs_CZ: Příklad odkazu pro mapu s ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
cs_CZ: Příklad odkazu na celoobrazovkovou mapu ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
cs_CZ: Příklad odkazů pro mapu s ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
cs_CZ: Vyloučení konkrétních map

en: Exit fullscreen
cs_CZ: Ukončit celoobrazovkové zobrazení

en: Expanded
cs_CZ: rozšířené

en: Expired
cs_CZ: Expirovaný

en: Expires
cs_CZ: Expiruje

en: Expiry
cs_CZ: Expirace

en: Export as GeoJSON
cs_CZ: Exportovat jako GeoJSON

en: Export as GeoRSS
cs_CZ: Exportovat jako GeoRSS

en: Export as KML
cs_CZ: Exportovat jako KML

en: Export completed successfully
cs_CZ: Export úspěšně dokončen

en: Export endpoint
cs_CZ: Koncový bod exportu

en: Export markers
cs_CZ: Exportovat značky

en: External URLs require an "allow origin" header
cs_CZ: Externí URL adresy vyžadují hlavičku "povolit původ"

en: Failed to send request
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat požadavek

en: Fallback basemap
cs_CZ: Náhradní podkladová mapa

en: Farsi
cs_CZ: farsi

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
cs_CZ: Zdroj se nepodařilo získat, zkuste to prosím později nebo si přečtěte nejnovější příspěvky v blogu na %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
cs_CZ: Soubor (všechny značky budou přiřazeny podle informací o přiřazení v souboru)

en: File could not be opened
cs_CZ: Soubor se nepodařilo otevřít

en: File could not be parsed
cs_CZ: Soubor nelze analyzovat

en: File could not be read
cs_CZ: Soubor nelze přečíst

en: File could not be written
cs_CZ: Soubor nelze zapsat

en: File missing
cs_CZ: Chybějící soubor

en: File not found
cs_CZ: Soubor nebyl nalezen

en: File type
cs_CZ: Typ souboru

en: Filename missing
cs_CZ: Chybějící název souboru

en: Filipino
cs_CZ: filipínština

en: Fill
cs_CZ: Vyplnit

en: Fill color
cs_CZ: Barva výplně

en: Fill opacity
cs_CZ: Průhlednost výplně

en: Fill rule
cs_CZ: Pravidlo naplnění

en: Filter logic "and" will only show markers that are assigned to all selected filters at the same time. This is almost never desired. Please only change this if you are sure it is the correct setting for your map
cs_CZ: Logika filtru "a" zobrazí pouze značky, které jsou přiřazeny ke všem vybraným filtrům současně. To není téměř nikdy žádoucí. Změňte to, prosím, pouze pokud jste si jisti, že je to správné nastavení pro vaši mapu

en: Filter mode
cs_CZ: Režim filtru

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Filters control
cs_CZ: Ovládací prvek filtrů

en: Find a location
cs_CZ: Najít místo

en: Finnish
cs_CZ: finština

en: First name
cs_CZ: Jméno

en: Fit all markers
cs_CZ: Přizpůsobit všechny značky

en: Fit markers after searching
cs_CZ: Fit značky po vyhledávání

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
cs_CZ: Opraveno (všechny značky budou přiřazeny k vybraným mapám, i když mají v souboru informace o přiřazení)

en: Fixed zoom level
cs_CZ: Pevná úroveň přiblížení

en: Follow @MapsMarker on Twitter
cs_CZ: Sleduj @MapsMaker na Twitteru

en: Follow MapsMarker on Facebook
cs_CZ: Sleduj MapsMaker na Facebooku

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
cs_CZ: Seznam vlastních vrstev a služeb WMS, který byl sestaven komunitou, naleznete na adrese %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
cs_CZ: Porovnání podporovaných poskytovatelů geografické kódování najdete na adrese %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
cs_CZ: Návod, jak získat bezplatný klíč API LocationIQ Geocoding, najdete na adrese %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
cs_CZ: Návod, jak získat zdarma MapQuest Geocoding API klíč, naleznete na adrese %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
cs_CZ: Návod, jak získat bezplatný klíč TomTom Geocoding API, najdete na adrese %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
cs_CZ: Další podrobnosti o funkci exportu a návod, jak převést výstupní soubor do jiných formátů, naleznete na adrese %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
cs_CZ: Další podrobnosti o funkci importu, požadavcích na soubory a návod na převod mezi formáty naleznete na adrese %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
cs_CZ: Pro více informací o Maps Marker členském programu a jak se získat své členské ID, prosím navštivte %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
cs_CZ: Pro podmínky poskytování služeb, ceny, limity použití a návod, jak registrovat klíč Google Geocoding API, navštivte prosím %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
cs_CZ: Podmínky služeb, ceny, limity použití a další informace naleznete na adrese %1$s.

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Free trial license valid until
cs_CZ: Bezplatná zkušební licence platná do

en: French
cs_CZ: francouzština

en: French (Canada)
cs_CZ: francouzština (Kanada)

en: French (France)
cs_CZ: francouzština (Francie)

en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

en: Fullscreen button
cs_CZ: Tlačítko celé obrazovky

en: Fullscreen endpoint
cs_CZ: Koncový bod na celou obrazovku

en: Fullscreen map
cs_CZ: Mapa na celou obrazovku

en: GPX control
cs_CZ: Ovládání GPX

en: GPX download
cs_CZ: GPX ke stažení

en: GPX download button
cs_CZ: Tlačítko pro stažení GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: GPX stopa <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: GPX stopy <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: GPX stopy <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
cs_CZ: GPX stopy

en: Galician
cs_CZ: galicijština

en: General
cs_CZ: Obecné

en: GeoJSON button
cs_CZ: Tlačítko GeoJSON

en: GeoRss button
cs_CZ: Tlačítko GeoRss

en: Geocoding
cs_CZ: Geografické kódování

en: Geocoding bounds
cs_CZ: Hranice geografické kódování

en: Geocoding control
cs_CZ: Kontrola geokódování

en: Geocoding error
cs_CZ: Chyba geocodingu

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
cs_CZ: Geografické kódování je proces transformace popisu lokality - jako adresy, jméno nebo místa - na lokalitu na zemském povrchu.

en: Geocoding provider
cs_CZ: Poskytovatel geografické kódování

en: Geocoding settings
cs_CZ: Nastavení geografického kódování

en: Geolocation error
cs_CZ: Chyba zeměpisné polohy

en: Georgian
cs_CZ: gruzínština

en: German
cs_CZ: němčina

en: German (Germany)
cs_CZ: němčina (Německo)

en: Gesture handling
cs_CZ: Zpracování gest

en: Get a non-expiring license key
cs_CZ: Získání licenčního klíče s neomezenou platností

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
cs_CZ: Získejte licenční klíč s neomezenou platností na %1$s a aktivujte licenční klíč níže.

en: Get directions
cs_CZ: Navigovat na toto místo

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
cs_CZ: Globálně zapíná nebo vypíná koncové body exportu GeoJSON, KML a GeoRSS pro všechny mapy.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
cs_CZ: Globálně povolí nebo zakáže koncový bod pro celou obrazovku pro všechny mapy.

en: Google Maps (worldwide)
cs_CZ: Mapy Google (celosvětové)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
cs_CZ: Pouze zákazníci s Google Maps API Premium Plan

en: Google Maps JavaScript API key
cs_CZ: Google Maps JavaScript API klíč

en: Google styles
cs_CZ: Styly Google

en: Greek
cs_CZ: řečtina

en: Grid lines color
cs_CZ: Barva čar mřížky

en: Gujarati
cs_CZ: gudžarátština

en: Gzip compression
cs_CZ: Komprese Gzip

en: HERE Maps API key
cs_CZ: Klíč HERE Maps API

en: HTML filter for popups
cs_CZ: Filtr HTML pro vyskakovací okna

en: Hausa (Latin)
cs_CZ: hauština (latinka)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
cs_CZ: Neshoda velikosti záhlaví a dat na řádku %1$u

en: Health check
cs_CZ: Kontrola stavu

en: Heart rate
cs_CZ: Puls

en: HeavyVehicle
cs_CZ: Nákladní vozidlo

en: Hebrew
cs_CZ: hebrejština

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Height of the icons in pixels.
cs_CZ: Výška ikon v pixelech.

en: Help & Support
cs_CZ: Nápověda & podpora

en: Help translate Maps Marker Pro
cs_CZ: Pomoct přeložit Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
cs_CZ: Zde můžete nastavit možnosti backendu pro každou uživatelskou roli. Administrátoři mají vždy všechny možnosti.

en: Hide changelog
cs_CZ: Skrýt záznam změn

en: Hide fields with no value
cs_CZ: Skrytí polí bez hodnoty

en: Hide minimap
cs_CZ: Skrýt minimapu

en: Hindi
cs_CZ: hindština

en: Hourly
cs_CZ: Hodinově

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
cs_CZ: Jak často se mapy pravděpodobně změní. Tato hodnota poskytuje obecné informace vyhledávačům a nemusí přesně souviset s tím, jak často jsou stránky procházeny. Další informace jsou k dispozici na %1$s.

en: Hungarian
cs_CZ: maďarština

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
cs_CZ: Přečetl jsem si <a href="%1$s" target="_blank">Podmínky služby</a> a <a href="%2$s" target="_blank"> Zásady ochrany osobních údajů</a>.

en: Icelandic
cs_CZ: islandština

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon anchor
cs_CZ: Ukotvení ikony

en: Icon replaced successfully
cs_CZ: Ikona úspěšně nahrazena

en: Icon size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icon to replace
cs_CZ: Ikona k nahrazení

en: Icons
cs_CZ: Ikony

en: If a popup text is set, it will appear here
cs_CZ: Pokud je nastaven text vyskakovacího okna, zobrazí se zde

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
cs_CZ: Pokud je prázdné, bude použito "WordPress Address (URL)" - %1$s.

en: If empty, the entire planet will be searched.
cs_CZ: Je-li prázdné, bude prohledána celá planeta.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
cs_CZ: Je-li prázdné, bude použit jazyk nastavený ve WordPress.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
cs_CZ: Je-li tato možnost povolena, tlačítko "vložit mapu" bude přidáno nad editor TinyMCE na obrazovkách úpravy přísěvků a stránek pro snadné vyhledávání a vkládání map.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, links to fullscreen maps will automatically be added to the sitemap.
cs_CZ: Pokud je tato funkce povolena a zásuvný modul %1$s je aktivní, odkazy na celoobrazovkové mapy se automaticky přidají do mapy stránek.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, jsou data mapy komprimována, aby se zlepšila doba načítání.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
cs_CZ: Pokud je tato volba povolena, mapy se načtou až poté, co se stanou viditelnými na stránce zobrazení.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, budou se vyskakovací okna načítat pouze v případě potřeby.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
cs_CZ: Pokud je povoleno, zobrazit rozevírací nabídku ve WordPress admin liště.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
cs_CZ: Pokud je povoleno, zobrazí widget na dashboardu admina, kde se zobrazují nejnovější značky a příspěvky z blogu na mapsmarker.com.

en: If enabled, the first available basemap will be used as a fallback whenever there are no other valid basemaps available for a given map (e.g. when the API key for the only added basemap is removed or no basemap was added to the map at all).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, použije se první dostupná podkladová mapa jako záložní, kdykoli pro danou mapu nejsou k dispozici žádné jiné platné podkladové mapy (např. když je klíč API pro jedinou přidanou podkladovou mapu odstraněn nebo když do mapy nebyla přidána žádná podkladová mapa).

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
cs_CZ: Pokud je povoleno, nepodporované značky kódy budou odstraněny z vyskakovacích oken, aby se zabránilo vmísení škodlivého kódu.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
cs_CZ: Pokud je nastaveno, načtou se pouze dlaždice uvnitř těchto hranic

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
cs_CZ: Pokud se stahování nespustí automaticky, prosím <a href="%1$s">klikněte sem</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
cs_CZ: Pokud je seznam nastaven na pravou nebo levou stranu a šířka mapy nedosahuje této hodnoty, zobrazí se seznam pod mapou

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
cs_CZ: Pokud jste zákazníkem služby Google Maps API Premium Plan, změňte prosím výše uvedenou metodu ověřování na "%1$s" a vyplňte níže uvedená pověření, která jste obdrželi v uvítacím e-mailu od Googlu.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
cs_CZ: Pokud máte jakékoli problémy s vaší licencí, prosím <a href="%1$s" target="_blank">otevřete lístek podpory </a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat Google Maps, musíte si zaregistrovat vlastní klíč Google Maps JavaScript API. Pro podmínky poskytování služeb, ceny, limity použití a další informace, navštivte prosím %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Chcete-li používat HERE mapy, musíte si zaregistrovat HERE osobní účet. Výukovou lekci, podmínky služeb, ceny, limity použití a další informace naleznete na adrese %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat Mapy Lima Labs, musíte si zaregistrovat osobní účet Lima Labs. Návod, podmínky služeb, ceny, limity používání a další informace najdete na adrese %1$s.

en: If you want to use Stadia Maps, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat Mapy Stadia, musíte si zaregistrovat osobní účet Stadia. Návod, podmínky služeb, ceny, limity použití a další informace naleznete na adrese %1$s.

en: If you want to use Stadia geocoding, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat geokódování Stadia, musíte si zaregistrovat osobní účet Stadia. Návod, podmínky služeb, ceny, limity použití a další informace naleznete na adrese %1$s.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
cs_CZ: Pokud chcete používat Mapy TomTom, musíte si zaregistrovat osobní účet TomTom. Návod, podmínky služeb, ceny, limity používání a další informace naleznete na adrese %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
cs_CZ: Pokud byste raději neměli žádné ovlivnění polohy, nastavte umístění na 0,0 a poloměr na 20000000 (20 tisíc kilometrů), aby zahrnoval celý svět.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
cs_CZ: Pokud váš jazyk chybí nebo není plně přeložen, budete vyzváni, abyste pomohli na webové překladatelské platformě:

en: Igbo
cs_CZ: igbo

en: Image format
cs_CZ: Formát obrázku

en: Imperial
cs_CZ: Imperiální

en: Imperial (metric)
cs_CZ: Imperiální (metrické)

en: Import markers
cs_CZ: Importovat značky

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
cs_CZ: Důležité: po obnovení licence klikněte prosím na tlačítko aktualizace vedle licenčního klíče, abyste dokončili svou objednávku.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
cs_CZ: V případě jakýchkoliv problémů můžete vždy <a href="%1$s">resetovat nastavení pluginu</a>.

en: Inactive (API key required)
cs_CZ: Neaktivní (vyžadován API klíč)

en: Include specific maps
cs_CZ: Zahrnout konkrétní mapy

en: Indicator line color
cs_CZ: Barva indikační čáry

en: Indicator line width
cs_CZ: Šířka indikační čáry

en: Indonesian
cs_CZ: indonéština

en: Inertia
cs_CZ: Setrvačnost

en: Inertia deceleration
cs_CZ: Zpomalení setrvačnosti

en: Inertia max speed
cs_CZ: Max. rychlost setrvačnosti

en: Initial view
cs_CZ: Počáteční pohled

en: Insert map
cs_CZ: Vložit mapu

en: Installation finished - you can now start creating maps!
cs_CZ: Instalace dokončena - nyní můžete začít vytvářet mapy!

en: Integration
cs_CZ: Integrace

en: Interaction
cs_CZ: Interakce

en: Interface language
cs_CZ: Jazyk rozhraní

en: Invalid GeoJSON
cs_CZ: Neplatný GeoJSON

en: Invalid JSON
cs_CZ: Neplatný JSON

en: Invalid URL
cs_CZ: Neplatná URL

en: Invalid data
cs_CZ: Neplatná data

en: Invalid filename
cs_CZ: Nesprávný název souboru

en: Invalid format
cs_CZ: Neplatný formát

en: Invalid header row
cs_CZ: Neplatný řádek záhlaví

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
cs_CZ: Neplatný licenční klíč. Licenční klíč musí začínat %1$s

en: Invalid map ID
cs_CZ: Neplatné ID mapy

en: Invalid marker ID
cs_CZ: Neplatné ID značky

en: Invalid provider
cs_CZ: Neplatný poskytovatel

en: Invalid request
cs_CZ: Neplatný požadavek

en: Invalid response
cs_CZ: Neplatná odpověď

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
cs_CZ: Invertuje číslování osy Y pro dlaždice

en: Irish
cs_CZ: irština

en: Italian
cs_CZ: italština

en: Italian (Italy)
cs_CZ: italština (Itálie)

en: Japanese
cs_CZ: japonština

en: JavaScript callback
cs_CZ: Zpětné volání JavaScriptu

en: Jump to marker
cs_CZ: Přejít na značku

en: Jump to marker and zoom
cs_CZ: Skok na značku a přiblížení

en: K'iche'
cs_CZ: quiche

en: KML button
cs_CZ: Tlačítko KML

en: KML export
cs_CZ: Export do KML

en: Kannada
cs_CZ: kannadština

en: Kazakh
cs_CZ: kazaština

en: Keep current zoom level
cs_CZ: Zachovat aktuální úroveň přiblížení

en: Keyboard navigation
cs_CZ: Navigace pomocí klávesnice

en: Keyboard pan delta
cs_CZ: Delta posunu při navigaci klávesnicí

en: Khmer
cs_CZ: khmerština

en: Kinyarwanda
cs_CZ: rwandština

en: Kiswahili
cs_CZ: svahilština

en: Korean
cs_CZ: korejština

en: Kyrgyz
cs_CZ: kirgiština

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Latest available version:
cs_CZ: Nejnovější dostupná verze:

en: Latest news
cs_CZ: Poslední novinky

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
cs_CZ: Zeměpisná šířka (jih), Zeměpisná délka (západ), Zeměpisná šířka (sever), Zeměpisná délka (východ)

en: Latvian
cs_CZ: lotyšština

en: Layers
cs_CZ: Vrstvy

en: Layers control
cs_CZ: Ovládací prvek vrstev

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
cs_CZ: Pokud chcete ověřovat pomocí ID aplikace a kódu aplikace, ponechte klíč API prázdný.

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Legacy authentication
cs_CZ: Starší ověřování

en: Libraries, services and images
cs_CZ: Knihovny, služby a obrázky

en: License
cs_CZ: Licence

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: License key missing
cs_CZ: Chybí licenční klíč

en: License registered to
cs_CZ: Licence je registrována na

en: License settings
cs_CZ: Nastavení licence

en: Lima Labs API key
cs_CZ: Klíč API společnosti Lima Labs

en: Line cap
cs_CZ: Uzavření řádku

en: Line color
cs_CZ: Barva čáry

en: Line join
cs_CZ: Spojení řádků

en: Line tension
cs_CZ: Vedení linky

en: Line width
cs_CZ: Šířka čáry

en: Link target
cs_CZ: Cíl odkazu

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List action
cs_CZ: Zapsat akci do seznamu

en: List all maps
cs_CZ: Seznam všech map

en: List all markers
cs_CZ: Seznam všech značek

en: List settings
cs_CZ: Nastavení seznamu

en: Lithuanian
cs_CZ: litevština

en: Loading changelog, please wait ...
cs_CZ: Načítání záznamu změn mezi verzemi, čekejte prosím...

en: Locate button
cs_CZ: Tlačítko Najít

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: Location biasing
cs_CZ: Ovlivnění polohy

en: Location finder
cs_CZ: Vyhledávač polohy

en: LocationIQ API key
cs_CZ: Klíč API LocationIQ

en: LocationIQ Geocoding API key
cs_CZ: Klíč API LocationIQ Geocoding

en: LocationIQ can be used without an API key. A key can be obtained after registering a personal account, which allows to raise the usage limits. For a more information, please visit %1$s.
cs_CZ: Službu LocationIQ lze používat bez klíče API. Klíč lze získat po registraci osobního účtu, který umožňuje zvýšit limity používání. Další informace naleznete na adrese %1$s.

en: Locator
cs_CZ: Lokátor

en: Locator fill color
cs_CZ: Barva výplně lokátoru

en: Locator fill opacity
cs_CZ: Průhlednost výplně lokátoru

en: Locator radius
cs_CZ: Poloměr lokátoru

en: Locator stroke
cs_CZ: Tah lokátoru

en: Locator stroke color
cs_CZ: Barva tahu lokátoru

en: Locator stroke weight
cs_CZ: Tloušťka tahu lokátoru

en: Logic
cs_CZ: Logika

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Luxembourgish
cs_CZ: lucemburština

en: Macedonian
cs_CZ: makedonština

en: Malay
cs_CZ: malajština

en: Malay (Malaysia)
cs_CZ: malajština (Malajsie)

en: Malayalam
cs_CZ: malajámština

en: Maltese
cs_CZ: maltština

en: Manage GPX tracks
cs_CZ: Spravovat GPX stopy

en: Manage icons
cs_CZ: Správa ikon

en: Maori
cs_CZ: maorština

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Map ID missing
cs_CZ: ID mapy chybí

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
cs_CZ: Mapu nelze zobrazit z důvodu neplatné licence. Další informace naleznete na <a href="%1$s">stránce s licencí</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
cs_CZ: Mapu vytvořenou pomocí <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> nelze zobrazit z důvodu neplatné licence. Další informace získáte od vlastníka webu.

en: Map dimensions
cs_CZ: Rozměry mapy

en: Map lazy loading
cs_CZ: Líné načítání mapy

en: Map missing
cs_CZ: Chybí mapa

en: Map not found
cs_CZ: Mapa nenalezena

en: Map saved successfully
cs_CZ: Mapa úspěšně uložena

en: Map settings for new maps
cs_CZ: Nastavení mapy pro nové mapy

en: Map style
cs_CZ: Styl mapy

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
cs_CZ: MapQuest Geocoding API umožňuje až %1$s transakcí/měsíc a maximálně %2$s požadavků/sekundu s volným klíčem API. Vyšší kvóty jsou k dispozici na požádání - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
cs_CZ: MapQuest Geocoding API klíč

en: Maps
cs_CZ: Mapy

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
cs_CZ: Maps Marker Pro - 1 v mapových doplňcích pro WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
cs_CZ: Maps Marker Pro - aktualizace pluginu k dispozici!

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
cs_CZ: Aplikace Maps Marker Pro 4 byla od základu přepsána a získala novou strukturu databáze. V důsledku toho je třeba migrovat stávající data. Aby to bylo co nejméně riskantní, byla složka pluginu přejmenována (což znamená, že ji WordPress považuje za jiný plugin) a byla vytvořena nová databáze. Díky tomu se můžete v případě problémů snadno vrátit ke starému pluginu, a to tak, že jednoduše deaktivujete tuto verzi a znovu aktivujete tu starou.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
cs_CZ: Maps Marker Pro byl úspěšně aktualizován z verze %1s na %2s!

en: Maps and markers
cs_CZ: Mapy a značky

en: Maps deleted successfully
cs_CZ: Mapy byly úspěšně odstraněny

en: Maps per page
cs_CZ: Map na stránku

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
cs_CZ: Provizní systém - přihlašte se a získejte provize až 50 %!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
cs_CZ: MapsMarker reseller program - prodávejte s 20% slevou!

en: MapsMarker.com backlinks
cs_CZ: Zpětné odkazy MapsMarker.com

en: Marathi
cs_CZ: maráthština

en: Marker ID
cs_CZ: ID značky

en: Marker icon
cs_CZ: Ikona značky

en: Marker list
cs_CZ: Seznam značek

en: Marker mode
cs_CZ: Režim značky

en: Marker name
cs_CZ: Název značky

en: Marker saved successfully
cs_CZ: Značka úspěšně uložena

en: Marker settings for new markers
cs_CZ: Nastavení značky pro nové značky

en: Marker with ID %1$s not found
cs_CZ: Značka s ID %1$s nebyla nalezena

en: Marker with ID %1$s updated
cs_CZ: Značka s ID %1$s aktualizována

en: Markers
cs_CZ: Značky

en: Markers deleted successfully
cs_CZ: Značky byly úspěšně odstraněny

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
cs_CZ: Značky z mapy %1$s úspěšně přesunuty do mapy %2$s

en: Markers per page
cs_CZ: Značek na stránku

en: Markers successfully assigned to map %1$s
cs_CZ: Značky úspěšně přiřazené k mapě %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
cs_CZ: Značky byly úspěšně odstraněny z mapy %1$s

en: Max bounds
cs_CZ: Maximální hranice

en: Max cluster radius
cs_CZ: Maximální poloměr shluku

en: Max height
cs_CZ: Výška mapy

en: Max interval
cs_CZ: Maximální interval

en: Max width
cs_CZ: Šířka mapy

en: Max zoom
cs_CZ: Maximální přiblížení

en: Maximum upload size exceeded
cs_CZ: Byla překročena maximální velikost odesílání

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
cs_CZ: Maximální úroveň přiblížení, pro kterou má server k dispozici dlaždice

en: Measure button
cs_CZ: Tlačítko Měření

en: Method of travel
cs_CZ: Způsob cestování

en: Metric
cs_CZ: Metrické

en: Metric (imperial)
cs_CZ: Metrické (imperiální)

en: Metric units
cs_CZ: Metrické jednotky

en: Min width
cs_CZ: Min. šířka

en: Min zoom
cs_CZ: Minimální přiblížení

en: Minimap
cs_CZ: Minimapa

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
cs_CZ: Minimální množství znaků, které je třeba zadat před odesláním požadavku poskytovateli geografické kódování.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
cs_CZ: Minimální úroveň přiblížení, pro kterou má server k dispozici dlaždice

en: Misc
cs_CZ: Různé

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
cs_CZ: Chybí (značky s chybějícími informacemi o přiřazení budou přiřazeny k vybraným mapám)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
cs_CZ: Chybějící (značky s chybějícími souřadnicemi geograficky kódovány)

en: Missing address for geocoding
cs_CZ: Chybějící adresa pro geografické kódování

en: Missing marker ID
cs_CZ: Chybějící ID značky

en: Missing or incomplete coordinates
cs_CZ: Chybějící nebo neúplné souřadnice

en: Miter
cs_CZ: Pokos

en: Miter-Clip
cs_CZ: Pokos-Clip

en: Modified
cs_CZ: Změněno

en: Mongolian (Cyrillic)
cs_CZ: mongolština (cyrilice)

en: Monthly
cs_CZ: Měsíčně

en: Move markers
cs_CZ: Přesunout značky

en: Move markers to a map
cs_CZ: Přesunout značky do vrstvy

en: Move objects to map copies
cs_CZ: Přesun objektů do kopií map

en: Moving
cs_CZ: Pohybující se

en: Moving time
cs_CZ: Čas pohybu

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
cs_CZ: Pouze pro vícemístné: rovněž aktualizovat nastavení na všechny podřízené weby

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Name of the layer
cs_CZ: Název vrstvy

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
cs_CZ: Potřebné pro vytvoření hezkých odkazů na mapy zobrazené na celé obrazovce nebo API koncové body.

en: Nepali (Nepal)
cs_CZ: nepálština (Nepál)

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New icons will be uploaded to the following directory
cs_CZ: Nové ikony budou nahrány do následujícího adresáře

en: New marker added
cs_CZ: Přidána nová značka

en: New shape settings
cs_CZ: Nové nastavení tvaru

en: New shortcode
cs_CZ: Nový shortcode

en: New tab
cs_CZ: Nová karta

en: News via RSS
cs_CZ: Novinky přes RSS

en: News via email
cs_CZ: Novinky emailem

en: No elevation data available
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné údaje o nadmořské výšce

en: No geographical data found
cs_CZ: Nenalezena žádná geografická data

en: No issues have been found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné problémy.

en: No limit
cs_CZ: Neomezeně

en: No maps selected
cs_CZ: Nejsou vybrány žádné mapy

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné zkratky map značek - pokračujte kliknutím na "Zahájit migraci".

en: No markers found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné značky

en: No markers selected
cs_CZ: Nejsou vybrány žádné značky

en: No preference
cs_CZ: Žádná preference

en: No preview
cs_CZ: Žádný náhled

en: No preview - save and reload to see changes
cs_CZ: Bez náhledu – uložte a znovu načtěte, chcete-li zobrazit změny

en: No results
cs_CZ: Žádné výsledky

en: No settings selected
cs_CZ: Není vybráno žádné nastavení

en: No supported multilingual plugin found
cs_CZ: Žádný podporovaný zásuvný modul pro více jazyků nenalezen

en: No supported multilingual plugin installed.
cs_CZ: Není nainstalován žádný podporovaný plugin pro vícejazyčný obsah.

en: No wrap
cs_CZ: Bez obalu

en: None
cs_CZ: Žádný

en: None (geocoding disabled)
cs_CZ: Žádné (geokódování je zakázáno)

en: Nonzero
cs_CZ: Nenulový

en: Norwegian
cs_CZ: norština

en: Norwegian (Bokmål)
cs_CZ: norština (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
cs_CZ: norština (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
cs_CZ: Nepřiřazeno žádné mapě

en: Not used in any content
cs_CZ: Nepoužívá se v žádném obsahu

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
cs_CZ: Poznámka: značky jsou pouze nepřiřazeny, ale nejsou smazány.

en: Now
cs_CZ: Teď

en: Number of markers to show:
cs_CZ: Počet značek k zobrazení:

en: Odia
cs_CZ: odia

en: Off
cs_CZ: Vyp

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
cs_CZ: Vypnuto (značky s chybějícími souřadnicemi budou přeskočeny)

en: Off (no changes to marker assignments)
cs_CZ: Vypnuto (žádné změny přiřazení značek)

en: On
cs_CZ: Zap

en: On (all markers will be geocoded)
cs_CZ: Zapnuto (všechny značky budou geograficky kódovány)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
cs_CZ: Zapnuto (importované značky se přiřadí nebo odřadí)

en: On demand
cs_CZ: Na požádání

en: Once
cs_CZ: Jednou

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
cs_CZ: Po vyřešení chyby klikněte na tlačítko aktualizovat. Pokud potřebujete další pomoc, můžete <a href="%1$s" target="_blank">otevřít ticket podpory</a>.

en: One result
cs_CZ: Jeden výsledek

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
cs_CZ: Na vybrané mapy se použijí pouze aktivní nastavení. Chcete-li nastavení aktivovat, zaškrtněte políčko vlevo.

en: Only markers from these maps
cs_CZ: Pouze značky z těchto map

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
cs_CZ: Nastavte tuto volbu na adresu URL složky WordPressu, pouze pokud máte problémy nebo je to doporučeno podporou!

en: Opacity
cs_CZ: Průhlednost

en: Opacity of the layer
cs_CZ: Neprůhlednost vrstvy

en: Open Media Library
cs_CZ: Otevřít knihovnu médií

en: Open link
cs_CZ: Otevřít odkaz

en: Open on hover
cs_CZ: Otevřít při přechodu myší

en: Open popup
cs_CZ: Otevřít vyskakovací okno

en: Open popup and zoom
cs_CZ: Otevření vyskakovacího okna a přiblížení

en: Open standalone map in fullscreen mode
cs_CZ: Otevři samostatnou mapu na celé obrazovce

en: Option A: activate an unexpiring license key
cs_CZ: Možnost A: aktivace nepropadnutelným licenčním klíčem

en: Option B: get a personalized trial license key
cs_CZ: Možnost B: získat osobní licenční klíč

en: Option C: get an anonymous trial license key
cs_CZ: Možnost C: získat anonymní zkušební verzi

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
cs_CZ: Možnost skrýt zpětné odkazy na Mapsmarker.com na mapách a překryvech v souborech KML.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
cs_CZ: Filtry volitelných komponent oddělených svislou čarou (|). Každý filtr komponent se skládá z dvojice komponent:hodnota a bude plně omezovat výsledky z geokodéru. Další informace najdete na adrese %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
cs_CZ: Volitelný kód regionu, specifikovaný jako národní doména nejvyššího řádu ccTLD. Tento parametr ovlivní pouze, ne zcela omezí, výsledky z geokodéru. Seznam ccTLD najdete na %1$s.

en: Or
cs_CZ: Nebo

en: Order by
cs_CZ: Řadit podle

en: Overlay
cs_CZ: Překryv

en: Overlays
cs_CZ: Překryvy

en: PHP version
cs_CZ: Verze PHP

en: Pace
cs_CZ: Tempo

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Pedestrian
cs_CZ: Pěší

en: Permalinks
cs_CZ: Trvalé odkazy

en: Permalinks base URL
cs_CZ: Základní URL trvalých odkazů

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
cs_CZ: Trvalé odkazy pro Maps Marker Pro API koncové body nefungují správně, což znamená, že nelze zobrazit značky a odkazy rozhraní API nebudou fungovat. Chcete-li tento problém vyřešit, přejděte na <a href="%1$s">nastavení integrace WordPressu</a> a přidejte URL adresu na složku WordPressu do možnosti "Základní URL trvalých odkazů".

en: Permalinks slug
cs_CZ: Slug trvalých odkazů

en: Permanent
cs_CZ: Trvalý

en: Persian
cs_CZ: perština

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
cs_CZ: Uvědomte si prosím, že obnovení nastavení z jiné verze než %1$s bude mít za následek, že nastavení, která byla přidána, změněna nebo odebrána v této verzi, budou obnovena na výchozí hodnoty.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
cs_CZ: Kliknutím zde dokončíte instalaci Maps Marker Pro

en: Please click here to renew your access to updates and support
cs_CZ: Chcete-li obnovit přístup k aktualizacím a podpoře, klikněte sem

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
cs_CZ: Neodstraňujte starý zásuvný modul, dokud si neověříte, že byla všechna data správně přenesena. Doporučujeme také vytvořit zálohu databázových tabulek %1$s a %2$s, abyste mohli migraci v případě potřeby později znovu spustit.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
cs_CZ: Zadejte prosím čárkami oddělený seznam identifikátorů (např. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
cs_CZ: Prosím, pro pokračování vložte licenční klíč.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
cs_CZ: Prosím, zadejte platnou e-mailovou adresu (nebo získejte anonymní zkušební licenční klíč)

en: Please enter your first name
cs_CZ: Prosím, zadejte své křestní jméno

en: Please enter your last name
cs_CZ: Prosím, zadejte své příjmení

en: Please go to the health page for more information.
cs_CZ: Další informace naleznete na stránce o zdraví.

en: Please go to the license page for more information.
cs_CZ: Další informace naleznete na stránce s licencemi.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že licence je vázána na doménu, na které byla aktivována. Pokud chcete použít vaši licenci na jiné doméně, prosím následujte <a href="%1$s" target="_blank">tento návod</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
cs_CZ: Upozorňujeme, že je nutné vymazat všechny mezipaměti, které používáte, jinak by mapy mohly přestat fungovat.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že na rozdíl od personalizované zkušební licence nebudete moci <a href="%1s" target="_blank">otevřít lístky podpory</a> nebo získat připomenutí, kdy vypršela platnost zkušební licence.

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že mapy značek byly zrušeny, ale stále je lze používat kvůli zpětné kompatibilitě. Aby však vypadaly stejně, jsou zapotřebí další atributy zkratek. Vzhledem k vysokému riziku, že to budete dělat programově, požadujeme, abyste tyto zkrácené kódy nahradili ručně. Spusťte kontrolu migrace a získejte seznam používaných zkratek a způsobu jejich aktualizace. Zjistit lze pouze zkratky v příspěvcích a stránkách, proto zkontrolujte také, zda nepoužíváte nějaké zkratky ve widgetech nebo na jiných místech. To se týká pouze zkratek pro mapy značek. Zkratky pro mapy vrstev není třeba aktualizovat.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
cs_CZ: Upozorňujeme, že v současné době jsou podporovány pouze soubory s kódováním UTF-8.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
cs_CZ: Upozorňujeme, že vybrané podkladové mapy a překryvy zcela nahradí aktuální nastavení příslušných map.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
cs_CZ: Obnovte prosím svůj přístup k aktualizacím a podpoře a udržujte svůj plugin aktuální a bezpečný.

en: Please select the map you want to display
cs_CZ: Vyberte prosím mapu, kterou chcete zobrazit

en: Please select the map you would like to add.
cs_CZ: Vyberte prosím mapu, kterou chcete přidat.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
cs_CZ: Vyberte preferovaného poskytovatele trasy. Toto nastavení bude použito pro odkaz na trasu, který je připojen k vyskakovacímu textu na každé značce, pokud je to povoleno.

en: Plugin settings
cs_CZ: Nastavení pluginu

en: Plugin version
cs_CZ: Verze pluginu

en: Polish
cs_CZ: polština

en: Popup
cs_CZ: Vyskakovací okno

en: Popup anchor
cs_CZ: Kotva vyskakovacího okna

en: Popup lazy loading
cs_CZ: Líné načítání vyskakovacích oken

en: Portuguese
cs_CZ: portugalština

en: Portuguese (Brazil)
cs_CZ: portugalština (Brazílie)

en: Portuguese (Portugal)
cs_CZ: portugalština (Portugalsko)

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Positon
cs_CZ: Pozice

en: Preferred route profile
cs_CZ: Preferovaný profil trasy

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
cs_CZ: Stiskněte klávesu CTRL a klikněte pro <b>přidání bodu</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
cs_CZ: Stiskněte klávesu CTRL a klikněte pro <b>obnovení řádku</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
cs_CZ: Stiskněte klávesu SHIFT a klikněte na tlačítko pro <b>odstranění bodu</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
cs_CZ: Zabraňuje omotání vrstvy kolem antimeridiánu

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Priority for maps
cs_CZ: Priorita pro mapy

en: Provider
cs_CZ: Poskytovatel

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Published on %1$s
cs_CZ: Publikováno dne %1$s

en: Punjabi
cs_CZ: paňdžábština

en: Punjabi (Arabic)
cs_CZ: pandžábština (arabská)

en: Punjabi (Gurmukhi)
cs_CZ: východo-paňdžábština (Gurmukhí)

en: Quechua (Peru)
cs_CZ: kučuánština (Peru)

en: Radius
cs_CZ: Poloměr

en: Raster tiles
cs_CZ: Rastrové dlaždice

en: Rate limit savings and performance
cs_CZ: Úspora limitů a výkon

en: Recent markers
cs_CZ: Nedávné značky

en: Recommended
cs_CZ: Doporučeno

en: Rectangle
cs_CZ: Obdélník

en: Redirect to external GPX files
cs_CZ: Přesměrování na externí soubory GPX

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
cs_CZ: Po kliknutí na tlačítko pro stažení přesměruje na externí soubory GPX, místo aby je zpracovával jako interní soubory GPX. Povolení této funkce ušetří provoz na serveru, ale může způsobit, že se externí soubory GPX místo stahování otevřou v prohlížeči.

en: Region
cs_CZ: Kraj/Region

en: Register strings
cs_CZ: Registrovat řetězce

en: Register strings for translation
cs_CZ: Registrovat řetězce pro překlad

en: Remove all markers from a map
cs_CZ: Smazat všechny značky z mapy

en: Remove markers
cs_CZ: Odstranit značky

en: Renew your access to updates and support
cs_CZ: Obnovte svůj přístup k aktualizacím a podpoře

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: Replace marker icons
cs_CZ: Nahrazení ikon značek

en: Replacement icon
cs_CZ: Náhradní ikona

en: Request parameter keys will be uppercase
cs_CZ: Klíče parametrů požadavku budou psány velkými písmeny

en: Resellers
cs_CZ: Prodejci

en: Reset
cs_CZ: Obnovit

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
cs_CZ: Obnovení ID (nové mapy budou začínat ID 1)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
cs_CZ: Obnovení ID (nové značky budou začínat ID 1)

en: Reset button
cs_CZ: Tlačítko Reset

en: Reset database
cs_CZ: Obnovit databázi

en: Reset location
cs_CZ: Obnovení umístění

en: Reset map view
cs_CZ: Obnovit zobrazení mapy

en: Reset settings
cs_CZ: Obnovit nastavení

en: Responsive map
cs_CZ: Responzivní mapa

en: Restore backup
cs_CZ: Obnovení zálohy

en: Restore completed successfully
cs_CZ: Obnovení úspěšně dokončeno

en: Restrict to current view
cs_CZ: Omezit na aktuální zobrazení

en: Return images with transparency
cs_CZ: Vrátit obrázky s průhledností

en: Reverse X-axis
cs_CZ: Reverzní osa X

en: Reverse Y-axis
cs_CZ: Reverzní osa Y

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Role
cs_CZ: Uživatelská role

en: Romanian
cs_CZ: rumunština

en: Romanian (Romania)
cs_CZ: rumunština (Rumunsko)

en: Round
cs_CZ: Kulaté

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
cs_CZ: Řádek %1$s v tabulce %2$s nelze zpracovat

en: Russian
cs_CZ: ruština

en: Same tab
cs_CZ: Stejná karta

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save current values as defaults for new maps
cs_CZ: Uložit aktuální hodnoty jako výchozí pro nové mapy

en: Save current values as defaults for new markers
cs_CZ: Uložit aktuální hodnoty jako výchozí pro nové značky

en: Scale
cs_CZ: Meřítko

en: Scheduled
cs_CZ: Naplánované

en: Scottish Gaelic
cs_CZ: skotská gaelština

en: Scroll wheel zoom
cs_CZ: Přiblížení kolečkem myši

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search and sort
cs_CZ: Vyhledávání a třídění

en: Search maps
cs_CZ: Hledat mapy

en: Search markers
cs_CZ: Hledat značky

en: Security check failed
cs_CZ: Kontrola zabezpečení se nezdařila

en: Select all
cs_CZ: Vybrat vše

en: Select icons
cs_CZ: Výběr ikon

en: Select or Upload GPX file
cs_CZ: Vybrat nebo Nahrát soubor GPX

en: Select the map you want to display
cs_CZ: Vyberte mapu, kterou chcete zobrazit

en: Serbian
cs_CZ: srbština

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
cs_CZ: srbština (cyrilice, Bosna a Hercegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
cs_CZ: srbština (cyrilice, Srbsko)

en: Serbian (Latin, Serbia)
cs_CZ: srbština (latinka, Srbsko)

en: Sesotho sa Leboa
cs_CZ: sotština

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
cs_CZ: Povolte, pokud chcete snadno aktualizovat na beta verze.

en: Set view
cs_CZ: Nastavit pohled

en: Setswana
cs_CZ: čvanština

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings missing
cs_CZ: Chybějící nastavení

en: Settings reset successfully
cs_CZ: Nastavení úspěšně obnoveno

en: Settings saved successfully
cs_CZ: Nastavení úspěšně uloženo

en: Settings updated successfully
cs_CZ: Nastavení úspěšně aktualizována

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
cs_CZ: Tvary přidané pomocí filtrů jsou při aktivitě této karty skryté

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Share URL
cs_CZ: Sdílet adresu URL

en: Share button
cs_CZ: Tlačítko pro sdílení

en: Share text
cs_CZ: Sdílet Text

en: Share window
cs_CZ: Sdílet okno

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
cs_CZ: Shortcode pro přidání mapy - př.: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
cs_CZ: Nejkratší

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show QR code for fullscreen map
cs_CZ: Zobrazit QR kód pro celoobrazovkovou mapu

en: Show address
cs_CZ: Zobrazit adresu

en: Show advanced settings
cs_CZ: Zobrazit upřesňující nastavení

en: Show all available markers (disables individual filters)
cs_CZ: Zobrazit všechny dostupné značky (zakáže jednotlivé filtry)

en: Show bearings
cs_CZ: Zobrazit ložiska

en: Show bounds on hover
cs_CZ: Při přejetí zobrazit hranice

en: Show clear button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro vymazání

en: Show coordinates
cs_CZ: Zobrazit souřadnice

en: Show directions link
cs_CZ: Přidat odkaz na instrukce

en: Show end icon
cs_CZ: Zobrazit ikonu konce

en: Show error tiles
cs_CZ: Zobrazit chybové dlaždice

en: Show fullscreen link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na celou obrazovku

en: Show health check:
cs_CZ: Zobrazit kontrolu stavu:

en: Show imperial
cs_CZ: Zobrazit imperiální

en: Show in markers list
cs_CZ: Zobrazit v seznamu značek

en: Show in popup
cs_CZ: Zobrazit ve vyskakovacím okně

en: Show interval markers
cs_CZ: Zobrazit značky intervalů

en: Show location finder
cs_CZ: Zobrazit vyhledávač polohy

en: Show location marker
cs_CZ: Zobrazit značku umístění

en: Show marker
cs_CZ: Zobrazit značku

en: Show marker name
cs_CZ: Zobrazit název značky

en: Show me where I am
cs_CZ: Ukaž mi kde jsem

en: Show metric
cs_CZ: Zobrazit metrické

en: Show minimap
cs_CZ: Zobrazit minimapu

en: Show news and links:
cs_CZ: Přehlídka novinek a odkazů:

en: Show popup
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno

en: Show prefix
cs_CZ: Zobrazit předponu

en: Show release notes
cs_CZ: Zobrazit poznámky k verzi

en: Show search and sort
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání a třídění

en: Show start icon
cs_CZ: Zobrazit ikonu začátku

en: Show start/end icons
cs_CZ: Zobrazit ikony začátek/konec

en: Show unit button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro jednotku

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
cs_CZ: Zobrazí zástupný obrázek pro dlaždice, které nelze načíst

en: Sindhi (Arabic)
cs_CZ: sindhština (arabská)

en: Single marker mode
cs_CZ: Režim jedné značky

en: Sinhala
cs_CZ: sinhálština

en: Sitemaps
cs_CZ: Mapy stránek

en: Slovak
cs_CZ: slovenština

en: Slovenian
cs_CZ: slovinština

en: Sort order
cs_CZ: Třídění

en: Sorting
cs_CZ: Řazení

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Source or target missing
cs_CZ: Zdroj nebo cíl chybí

en: Source or target not found
cs_CZ: Zdroj nebo cíl nebyl nalezen

en: Spanish
cs_CZ: španělština

en: Spanish (Mexico)
cs_CZ: španělština (Mexiko)

en: Spanish (Spain)
cs_CZ: španělština (Španělsko)

en: Spanish (United States)
cs_CZ: španělština (Spojené státy)

en: Spiderfy multiplier
cs_CZ: Spiderfy multiplikátor

en: Spiderfy on every zoom
cs_CZ: Spiderfy při každém přiblížení

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Stadia Geocoding API key
cs_CZ: Klíč API pro geokódování Stadia

en: Stadia Maps API key
cs_CZ: Klíč API Stadia Maps

en: Stamen has discontinued their tile hosting services and partnered with with Stadia Maps to provide tile hosting. In order to continue using Stamen map tiles, you need to register a free Stadia Maps account and obtain an API key. For more information on how to set up Stadia Maps, please <a href="%1$s">click here</a>.
cs_CZ: Společnost Stamen ukončila poskytování služeb hostingu dlaždic a navázala spolupráci se společností Stadia Maps, která poskytuje hosting dlaždic. Chcete-li nadále používat mapové dlaždice Stamen, musíte si zaregistrovat bezplatný účet Stadia Maps a získat klíč API. Další informace o nastavení služby Stadia Maps naleznete <a href="%1$s">zde</a>.

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: Start anonymous free 30-day trial period
cs_CZ: Zahájit 30 denní anonymní zkušební období

en: Start export
cs_CZ: Zahájit export

en: Start full-text search
cs_CZ: Spustit fulltextové vyhledávání

en: Start icon
cs_CZ: Ikona začátku

en: Start import
cs_CZ: Zahájit import

en: Start migration
cs_CZ: Zahájit migraci

en: Start personalized free 30-day trial period
cs_CZ: Zahájit 30 denní individuální zkušební období

en: Start typing for suggestions
cs_CZ: Začněte psát pro návrhy

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
cs_CZ: Začněte psát pro návrhy (minimálně %1$s znaky)

en: Sticky
cs_CZ: Připnutý

en: Stop
cs_CZ: Zastavit

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
cs_CZ: Řetězec dostupných subdomén dlaždicového serveru (každé písmeno je název subdomény)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
cs_CZ: Řetězce pro všechny mapy a značky úspěšně registrovány pro překlad

en: Stroke
cs_CZ: Tah

en: Stroke color
cs_CZ: Barva tahu

en: Stroke opacity
cs_CZ: Průhlednost čáry

en: Stroke weight
cs_CZ: Tloušťka tahu

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Subdomains
cs_CZ: Subdomény

en: Summary
cs_CZ: Shrnutí

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Swedish
cs_CZ: švédština

en: Swedish (Sweden)
cs_CZ: švédština (Švédsko)

en: Tagalog
cs_CZ: tagalština

en: Tajik (Cyrillic)
cs_CZ: tádžičtina (cyrilice)

en: Tamil
cs_CZ: tamilština

en: Target
cs_CZ: Cíl

en: Tatar (Cyrillic)
cs_CZ: tatarština (cyrilice)

en: Telugu
cs_CZ: telugština

en: Test mode
cs_CZ: Zkušební režim

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
cs_CZ: Testovací režim vypnutý - změny se uloží do databáze.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
cs_CZ: Testovací režim zapnut - v databázi nebudou provedeny žádné změny.

en: Thai
cs_CZ: thajština

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
cs_CZ: Soubor GPX se nepodařilo načíst. Obraťte se prosím na vlastníka webu.

en: The URL points to a Web Map Service
cs_CZ: Adresa URL ukazuje na webovou mapovou službu

en: The correct URL is: %1$s
cs_CZ: Správná adresa URL je: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
cs_CZ: Parametr jazykové kultury umožňuje zvolit jazykovou verzi pro geografické entity, názvy míst a popisky map na mapách Bing. U podporovaných jazykových verzí jsou názvy ulic přeloženy do aktuálního jazyka. Například, pokud zadáte místo ve Francii, jsou názvy ulic lokalizovány do francouzštiny. U jiných lokalizovaných dat, jako jsou názvy zemí, se úroveň lokalizace u každé jazykové verze liší. Například nemusí být lokalizovaný název pro "Spojené státy americké" pro každý kód jazyka. Viz %1$s s více podrobnostmi.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
cs_CZ: Vzdálenost (v metrech), do které se mají vracet výsledky. Všimněte si, že nastavení poloměru ovlivní výsledky do vyznačené oblasti, ale nemusí zcela omezit výsledky pouze na tuto oblast.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
cs_CZ: Vzdálenost (v metrech), do které se mají vracet výsledky umístění. Všimněte si, že nastavení poloměru zkresluje výsledky na uvedenou oblast, ale nemusí zcela omezit výsledky na zadanou oblast. Nastavením na nulu tuto funkci zakážete.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
cs_CZ: Koncový bod exportu je zakázán, takže toto nastavení nemá žádný vliv

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
cs_CZ: Koncový bod pro celou obrazovku je zakázán, takže toto nastavení nemá žádný vliv

en: The geolocation has been denied
cs_CZ: Geolokace byla zamítnuta

en: The geolocation has failed for an unknown reason
cs_CZ: Geolokace se z neznámého důvodu nezdařila

en: The geolocation has timed out
cs_CZ: Geolokace vypršela

en: The geolocation is unavailable
cs_CZ: Geolokace není k dispozici

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
cs_CZ: Jazyk rozhraní pro použití na backendu a/nebo na mapách na frontendu. Vezměte prosím na vědomí, že jazyk pro Google Maps a Bing Maps lze nastavit samostatně pomocí sekce nastavení podkladové mapy.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
cs_CZ: Jazyk, ve kterém se mají vracet výsledky. Seznam podporovaných jazyků najdete na adrese %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
cs_CZ: Jazyk používaný při zobrazování textových informací, jako jsou názvy ovládacích prvků, upozornění na autorská práva a štítky.

en: The map is not used in any content.
cs_CZ: Mapa se nepoužívá v žádném obsahu.

en: The map is used in the following content:
cs_CZ: Mapa se používá v následujícím obsahu:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
cs_CZ: Značka byla od doby výběru této adresy přemístěna a nemusí již odpovídat správnému umístění.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
cs_CZ: Bod, kolem kterého si přejete získat informace o místě. Musí být specifikováno jako zeměpisná šířka, zeměpisná délka (např. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
cs_CZ: Priorita map vzhledem k ostatním adresám URL na vašich stránkách.

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
cs_CZ: Vybraný soubor (%1$s) přesahuje maximální velikost souboru pro nahrávání na serveru (%2$s)

en: The tiles are non-geographical
cs_CZ: Dlaždice jsou nezeměpisné

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
cs_CZ: X-souřadnice "špičky" ikon (relativně k jejich levému hornímu rohu).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
cs_CZ: Souřadnice X kotvy vyskakovacího okna (vzhledem ke kotvě ikony).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
cs_CZ: Y-souřadnice "špičky" ikon (relativně k jejímu levému hornímu rohu).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
cs_CZ: Souřadnice Y kotvy vyskakovacího okna (vzhledem ke kotvě ikony).

en: There are %1$s unassigned markers.
cs_CZ: Existuje %1$s nepřiřazených značek.

en: There are issues with your installation.
cs_CZ: S vaší instalací jsou problémy.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
cs_CZ: Toto zahrnuje vlastní vrstvy, mapy, značky a vztahy. Nastavení je třeba zálohovat zvlášť.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
cs_CZ: Tato značka používá vlastní překryvy a/nebo vrstvy WMS, které nejsou pro mapy značek podporovány. Prosím, vytvořte pro tuto značku mapu a starý shortcode značky nahraďte novým shortcodem mapy.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
cs_CZ: Toto resetuje databáze Maps Marker Pro. Všechny vlastní vrstvy, mapy, značky a vztahy budou smazány. Nastavení nejsou ovlivněna.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
cs_CZ: Toto obnoví nastavení Maps Marker Pro na výchozí hodnoty.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
cs_CZ: Tímto způsobem otestujete zásuvný modul na problémy a nekompatibility.

en: Ticks font color
cs_CZ: Barva písma

en: Tigrinya
cs_CZ: tigriňa

en: Tiles courtesy of
cs_CZ: Dlaždice s laskavým svolením od

en: Time
cs_CZ: Čas

en: TinyMCE button
cs_CZ: Tlačítko TinyMCE

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
cs_CZ: Chcete-li používat funkci geokódování, aktivujte v <a href="%1$s" target="_blank">nastavení geokódování</a> jednoho nebo více poskytovatelů

en: TomTom API key
cs_CZ: Klíč API společnosti TomTom

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
cs_CZ: Rozhraní TomTom Geocoding API umožňuje až %1$s transakcí za měsíc a maximálně %2$s požadavků za sekundu s bezplatným klíčem API. Vyšší kvóty jsou k dispozici na vyžádání - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
cs_CZ: Klíč API pro geokódování TomTom

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Tooltip
cs_CZ: Vysvětlivka

en: Tooltip background color
cs_CZ: Barva pozadí nápovědy

en: Tooltip font color
cs_CZ: Barva písma nápovědy k nástroji

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total maps:
cs_CZ: Celkem map:

en: Total markers:
cs_CZ: Celkem značek:

en: Track
cs_CZ: Trasa

en: Track color
cs_CZ: Barva trasy

en: Track name
cs_CZ: Název trasy

en: Track opacity
cs_CZ: Průhlednost trasy

en: Track smooth factor
cs_CZ: Faktor vyhlazování trasy

en: Track weight
cs_CZ: Tloušťka trasy

en: Trademarks and copyright
cs_CZ: Ochranné známky a autorská práva

en: Transit
cs_CZ: Tranzit

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Translations
cs_CZ: Překlady

en: Transparent tiles
cs_CZ: Průhledné dlaždice

en: Turkish
cs_CZ: turečtina

en: Turkmen (Latin)
cs_CZ: turkmenština (latinka)

en: Turn off measuring
cs_CZ: Vypnout měření

en: Turn on measuring
cs_CZ: Zapnutí měření

en: Tutorial and example styles
cs_CZ: Návod a ukázkové styly

en: Two finger zoom
cs_CZ: Přiblížení dvěmi prsty

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Typeahead suggestions character limit
cs_CZ: Limit znaků pro návrhy tipů

en: Typing interval delay
cs_CZ: Interval zpoždění při psaní

en: URL missing
cs_CZ: Chybějící adresa URL

en: URL template for the tile server
cs_CZ: Šablona URL pro dlaždicový server

en: Uighur
cs_CZ: ujgurština

en: Ukrainian
cs_CZ: ukrajinština

en: Unable to determine delimiter
cs_CZ: Nelze určit oddělovač

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
cs_CZ: Společnost Algolia bohužel ukončila poskytování svých služeb geokódování. Abyste mohli geokódování opět povolit, musíte si zaregistrovat klíč API alespoň pro jednoho z dalších dostupných poskytovatelů geokódování a aktivovat jej jako nový výchozí. Další informace o registraci a nastavení klíčů API pro geokódování naleznete <a href="%1$s">zde</a>.

en: Unit
cs_CZ: Jednotka

en: Units
cs_CZ: Jednotky

en: Until pan
cs_CZ: Do posunutí

en: Until pan or zoom
cs_CZ: Dokud nedojde k posunu nebo přiblížení

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update GPX
cs_CZ: Aktualizovat GPX

en: Update existing, add remaining
cs_CZ: Aktualizovat existující, přidat zbývající

en: Update frequency
cs_CZ: Frekvence aktualizací

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
cs_CZ: Instrukce k aktualizaci: jelikož váš uživatel nemá právo aktualizovat pluginy, kontaktujte prosím svého <a href="%1$s">administrátora</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
cs_CZ: Instrukce k aktualizaci: spusťte aktualizaci ze <a href="%1$s">stránky aktualizaci</a>.

en: Update markers
cs_CZ: Aktualizovat značky

en: Update settings
cs_CZ: Aktualizovat nastavení

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Upload new icon
cs_CZ: Nahrát novou ikonu

en: Uppercase parameters
cs_CZ: Parametry psané velkými písmeny

en: Urdu
cs_CZ: urdština

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
cs_CZ: Pro přiblížení mapy použijte %1$s + posunutí

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
cs_CZ: Pro přiblížení mapy použijte kombinaci kláves ctrl + rolování

en: Use the following directions provider
cs_CZ: Použiť nasledovných poskytovateľov trás

en: Use tools
cs_CZ: Použit nástroje

en: Use two fingers to move the map
cs_CZ: Posouvání mapy dvěma prsty

en: Used in content
cs_CZ: Použito v obsahu

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
cs_CZ: Používá se k vytvoření hezkých odkazů na fullscreen mapy nebo API koncové body.

en: Uyghur
cs_CZ: ujgurština

en: Uzbek
cs_CZ: uzbekština

en: Uzbek (Latin)
cs_CZ: uzbekština (latinka)

en: Valencian
cs_CZ: valonština

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Version of the service to use
cs_CZ: Verze služby, kterou chcete používat

en: Vietnamese
cs_CZ: vietnamština

en: View fullscreen
cs_CZ: Zobrazit na celou obrazovku

en: View maps
cs_CZ: Zobrazit mapy

en: View markers
cs_CZ: Zobrazit značku

en: View post
cs_CZ: Zobrazit příspěvek

en: View release notes
cs_CZ: Zobrazit poznámky k verzi

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
cs_CZ: UPOZORNĚNÍ: Pokud obnovíte zálohu, celá databáze Maps Marker Pro bude vymazána a nahrazena daty ze souboru. To nelze vrátit zpět.

en: WARNING: this cannot be undone.
cs_CZ: UPOZORNĚNÍ: Toto nelze vrátit zpět.

en: WMS settings
cs_CZ: Nastavení WMS

en: Walking
cs_CZ: Chůze

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
cs_CZ: Varování: Při migraci dat budou všechny mapy a značky vytvořené pomocí této instalace Maps Marker Pro smazány a nahrazeny daty ze starého pluginu (která zůstanou nezměněna). Toto nelze vrátit zpět.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
cs_CZ: Varování: neplatná hodnota pro %1$s v řádku %2$s (%3$s) - náhradou použita přednastavená hodnota %4$s

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
cs_CZ: Varování: nedoporučujeme používat na produkčních stránkách - pouze na vlastní nebezpečí!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
cs_CZ: Upozornění: Váš přístup k aktualizacím a podpoře Maps Marker Pro vypršel!

en: Warning: your license is invalid!
cs_CZ: Varování: vaše licence je neplatná!

en: Waypoints
cs_CZ: Trasové body

en: Waypoints radius
cs_CZ: Poloměr trasového bodu

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
cs_CZ: Doporučujeme používat OpenStreetMap, ale pokud chcete používat také Google Maps, musíte si zaregistrovat <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps JavaScript API klíč</a>.

en: Weekly
cs_CZ: Týdně

en: Weighting method of routing
cs_CZ: Váhová metoda směrování

en: Welsh
cs_CZ: velština

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
cs_CZ: Při vyhledávání místa bez výběru maximální vzdálenosti se mapa přiblíží na tuto úroveň (0 pro vypnutí).

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
cs_CZ: Při posouvání za okraje mapy se objekty, jako jsou značky, plynule přesunou na novou kopii mapy

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
cs_CZ: Při použití dávkového geokódování nebo při vrácení nevhodných výsledků budou výsledky v rámci ohraničujícího rámečku přesunuty do horní části seznamu výsledků. Níže najdete příklad pro Vídeň/Rakousko:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
cs_CZ: Zda se má u každé mapové dlaždice, kterou nelze načíst z vybraného poskytovatele podkladových map, zobrazit místo snímku mapy chybový obrázek. Pokud je tato volba vypnutá, dlaždice, které se nepodaří načíst, se na mapě zobrazí jako prázdné čtverce.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
cs_CZ: Zda má být vrstva považována za podkladovou nebo překryvnou mapu

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Width of the icons in pixels.
cs_CZ: Šírka ikon v pixeloch.

en: Width unit
cs_CZ: Jednotka šířky

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
cs_CZ: Bude použito, pokud se na plochu na mobilních zařízeních přidá odkaz na mapu na celou obrazovku. Je-li prázdné, použije se logo Maps Marker Pro.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
cs_CZ: V závislosti na nastavení jednotek se zobrazí značka každého kilometru nebo míle

en: Wolof
cs_CZ: wolofština

en: WordPress Admin Bar integration
cs_CZ: Integrace do admin lišty ve Wordpressu

en: WordPress admin dashboard widget
cs_CZ: Zobrazit WordPress admin dashboard widget

en: WordPress integration
cs_CZ: Wordpress integrace

en: WordPress version
cs_CZ: Verze WordPress

en: Y-axis max value
cs_CZ: Maximální hodnota na ose Y

en: Y-axis min value
cs_CZ: Minimální hodnota na ose Y

en: Y-axis offset value
cs_CZ: Hodnota posunu osy Y

en: Yearly
cs_CZ: Ročně

en: Yiddish
cs_CZ: jidiš

en: Yoruba
cs_CZ: jorubština

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
cs_CZ: Zahájili jste 30denní zkušební verzi pro tuto stánku - zkušební licenční klíč zdarma: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
cs_CZ: V současné době používáte v%1$s a autor pluginu důrazně doporučuje aktualizovat na v%2$s pro nové funkce, opravy a aktualizované překlady (viz <a href="%3$s" target="_blank">tento příspěvek</a> pro více informací o nejnovější verzi).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
cs_CZ: Používáte plugin "%1$s", který je hrozně zastaralý a nekompatibilní s Maps Marker Pro - prosím deaktivujte jej.

en: You are within %1$s %2$s from this point
cs_CZ: Jste vzdálen %1$s %2$s od tohoto bodu

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
cs_CZ: Zálohování, obnovení a resetování nastavení můžete provést na <a href="%1$s">stránce nástrojů</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
cs_CZ: Můžete si vybrat z různých poskytovatelů geografické kódování, které vám umožní získat nejlepší výsledky podle vašich potřeb.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
cs_CZ: Můžete pokračovat v používání verze %1$s bez jakýchkoliv omezení. Nebudete však mít přístup k podpůrnému systému ani nebudete získávat aktualizace obsahující opravy, nové funkce a optimalizace.

en: You can copy existing maps and markers to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
cs_CZ: Stávající mapy a značky můžete do této verze zkopírovat pomocí <a href="%1$s">nástroje pro migraci dat</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
cs_CZ: Vestavěné vrstvy můžete povolit nebo zakázat. Pokud je vrstva zakázána, nebude k dispozici při vytváření, úpravách ani prohlížení map. Upozorňujeme, že vrstvy, které vyžadují registraci, nebudou dostupné, dokud nebudou přidány pověření (klíč API atd.), i když jsou zde povoleny.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
cs_CZ: Můžete vyzkoušet Maps Marker Pro po dobu 30 dní zdarma bez jakýchkoliv závazků.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
cs_CZ: Nemáte potřebné oprávnění pro přidávání map.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
cs_CZ: Nemáte požadované oprávnění pro přidávání značek.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
cs_CZ: Nemáte požadované oprávnění pro úpravu mapy s ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
cs_CZ: Nemáte požadované oprávnění pro úpravu značky s ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
cs_CZ: K provedení této akce nemáte potřebné oprávnění.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
cs_CZ: Výsledky můžete ovlivnit na určitý okruh zadáním parametru umístění a poloměru. Toto instruuje službu Place Autocomplete k upřednostnění zobrazování výsledků v tomto kruhu. Výsledky mimo definovanou oblast mohou být stále zobrazeny. Parametr komponenty můžete použít k filtrování výsledků a zobrazovat pouze tato místa v konkrétní zemi.

en: You must agree to the ToS
cs_CZ: Musíte souhlasit s ToS

en: You need to confirm this action
cs_CZ: Tuto akci je třeba potvrdit

en: You seem located outside the boundaries of the map
cs_CZ: Vypadá to, že se nacházíte mimo hranice mapy

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
cs_CZ: Bezplatný 30 denní zkušební licenční klíč vypršel. <a href="%1s" target="_blank">Pro pokračování prosím zakupte platný licenční klíč. </a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
cs_CZ: Váš bezplatný 30denní zkušební licenční klíč je neplatný.

en: Zoom
cs_CZ: Lupa

en: Zoom buttons
cs_CZ: Tlačítka lupy

en: Zoom in
cs_CZ: Přiblížit

en: Zoom level offset
cs_CZ: Posun úrovně přiblížení

en: Zoom out
cs_CZ: Oddálit

en: Zoom step
cs_CZ: Krok přiblížení

en: all
cs_CZ: vše

en: click here for 1000+ free icons
cs_CZ: klikněte zde pro 1000+ ikon zdarma

en: click here for more details
cs_CZ: klikněte zde pro více informací

en: click to sort
cs_CZ: kliknutím seřadíte

en: contributors
cs_CZ: přispěvatelé

en: culture code
cs_CZ: kód jazykové verze

en: days left
cs_CZ: dní zbývá

en: disabled
cs_CZ: zakázáno

en: download GPX file
cs_CZ: stáhnout GPX soubor

en: edit
cs_CZ: upravit

en: enabled
cs_CZ: povoleno

en: feet
cs_CZ: stopy

en: hide
cs_CZ: skrýt

en: isiXhosa
cs_CZ: isi-xhoština

en: isiZulu
cs_CZ: isi-zulština

en: language code
cs_CZ: kód jazyka

en: markers
cs_CZ: značek

en: meters
cs_CZ: metry

en: miles
cs_CZ: míle

en: nautical miles
cs_CZ: námořních mil

en: none
cs_CZ: žádné

en: of
cs_CZ: z

en: open starter guide
cs_CZ: otevřít startovací příručku

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
cs_CZ: openrouteservice.org (založený na OpenStreetMap, pouze Evropa)

en: optional
cs_CZ: volitelné

en: required
cs_CZ: vyžadováno

en: results
cs_CZ: výsledků

en: settings
cs_CZ: nastavení

en: show
cs_CZ: zobrazit

en: show all available changelogs
cs_CZ: zobrazit všechny dostupné záznamy změn mezi verzemi

en: translate
cs_CZ: přeložit

en: under
cs_CZ: pod

en: {s} - subdomain
cs_CZ: {s} - subdoména

en: {x} and {y} - tile coordinates
cs_CZ: {x} a {y} - souřadnice dlaždic

en: {z} - zoom level
cs_CZ: {z} - úroveň přiblížení
